75 ROCZNICA WYBUCHU POWSTANIA WARSZAWSKIEGO
W dniu 2019-07-29, o godzine 20:06
75 ROCZNICA WYBUCHU POWSTANIA WARSZAWSKIEGO

1 sierpnia przypada 75 rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego. To największe w najnowszej historii Polski zbrojne wystąpienie zorganizowane przez Armię Krajową rozpoczęło się 1 sierpnia 1944 r. Tysiące młodych warszawiaków rozpoczęło nierówny bój z hitlerowskim okupantem. Mimo, że często byli słabo uzbrojeni, rzucili wyzwanie najeźdźcy. Była to walka o najwyższe wartości. Taka wartością była wolna Ojczyzna. Bohaterami tamtego okresu byli żołnierze, lekarze udzielający pomocy rannym łączniczki przedzierające się kanałami do celu. Bohaterem był każdy, trwający w tych strasznych warunkach. Bohaterami byli chłopcy i dziewczęta, którzy z pogardą śmierci wykonywali rozkazy. Bohaterami byli ci, co polegli na gruzach miasta, ci, co poginęli zapędzeni w niewolę i ci, co przeżyli.

Nasza przedszkolna społeczność, na miarę swoich możliwości chce w symboliczny sposób włączyć się w obchody 75 rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego, by oddać hołd ich uczestnikom. Przygotowaną przez dzieci „Kartkę dla Bohaterów” przekażemy do Domu Wsparcia dla Powstańców Warszawskich, w ten sposób symbolicznie wyrażając naszą wdzięczność, uznanie i szacunek dla Bohaterów Warszawy.

Powstanie wybuchło 1 sierpnia o godzinie 17:00. Tego dnia cała Warszawa zatrzyma się, by o godzinie „W” upamiętnić tych, którzy walczyli. W miejscach pamięci narodowej zapłonie tysiące zniczy. A wieczorem Warszawiacy spotkają się na placu Marszałka Piłsudzkiego by śpiewać „(nie)zakazane piosenki”. Nie powinno nas tam zabraknąć..

„Powstańcy Warszawscy powoli odchodzicie. Ale dorastają dzieci, żyjące w wolnej Warszawie. Pokolenie XXI wieku. I to im będziemy opowiadali Wasze historie. Będziemy pielęgnować pamięć o Was – Warszawskich Powstańcach, włączając ją do świadomości Małych Polaków. Mamy nadzieję, że nasze działania przyczynią się do powstania więzi pokoleniowej z bohaterami tamtych czasów.”