Warszawa Stolica Polski

WARSZAWA – STOLICA POLSKI

Warszawa jest największym miastem Polski. Położona jest w środkowo-wschodniej części kraju, na Nizinie Środkowo- mazowieckiej, na Mazowszu, nad Wisłą. W 1596, decyzją roku Zygmunta III Wazy stała się stolica Polski. 
Warszawa jest ośrodkiem naukowym, kulturalnym, politycznym oraz gospodarczym na skalę europejską. Mieszczą się w niej siedziby parlamentu, Prezydenta RP, Rady Ministrów i innych władz centralnych. Warsawa jest także stolicą województwa mazowieckiego. Warszawa jest jedynym miastem w obecnych granicach Polski odznaczonym Krzyżem Srebrnym Orderu Wojennego Virtuti Militari (a drugim w historii Polski miastem po Lwowie).
Warszawa jest największym polskim Miastem. Liczy około 1,6 milona mieszkańców i zajmuje powierzchnię 495 km .
Warszawa to miejsce niezwykłe. I nie tylko dlatego, że jest stolicą Polski. Warszawa to prężnie rozwijające się miasto, dynamiczne i tętniące życiem. Miejsce, w którym nie da się oddzielić przeszłości od teraźniejszości, miejsce magiczne, pełne tajemnic, legend i opowiadań. Miasto-Fenix, wielokrotnie odradzające się z popiołów, dziś prezentuje swoją najokazalszą postać. Przyciąga i hipnotyzuje piękną, zabytkową architekturą, wspaniałymi parkami i niepowtarzalnym klimatem. W każdej ulicy, każdym zakamarku tego miasta zapisana jest jakaś historia. W Warszawie narodziła się polska demokracja i uchwalono pierwszą w Europie, a drugą na świecie konstytucję. Z tym miastem związani są wybitni artyści, pisarze, poeci, naukowców. W tym mieście każdy znajdzie coś dla siebie. Ponad 1500 zabytkowych budowli, liczne muzea i galerie sztuki. Ponad 120 teatrów i 30 różnych kin. Setki pubów i restauracji, mnóstwo parków i terenów zielonych. Nowoczesne place zabaw dla dzieci, plenerowe koncerty i wystawy.
mapka-polski-rysunkowa
Skip to content