Serdeczne zachęcamy Państwa do aktywnego włączenia się w realizowany przez nasze przedszkole projekt „Varsavianistyczna szkoła”.
Na gazetce „Warszawskie aktualności” (parter) zamieszczane będą propozycje spędzania wolnego czasu w naszym mieście – wycieczki, spacery, akcje, wydarzenia kulturalne i sportowe. Mamy nadzieje, ze każdy znajdzie dla siebie coś, co go zainteresuje.
W szczególności zachęcamy Państwa do wspólnych z dzieckiem wycieczek po Warszawie. W celu udokumentowania obecności w proponowanych wydarzeniach i wycieczkach, prosimy o wykonanie pamiątkowych zdjęć i dostarczanie ich do nauczycielek w grupach, za co z góry serdecznie dziękujemy.
Dostarczone zdjęcia będą eksponowane na gazetce. Będą one również wykorzystane w ramach dokumentacji do sprawozdania z realizacji programu.
Propozycja warszawskich spacerów
Syrenka jest herbem Warszawy od bardzo dawna. Najstarsze przedstawienie pochodzi z pieczęci miejskiej z końca XIV wieki. Wtedy przyjmowała postać człowieka ze skrzydłami, ogonem i dwiema łapami. Na starych obrazkach można zobaczyć też, ę miała brzuch pokryty łuską. Później przedstawiano ją jako kobietę z błoniastymi skrzydłami i płetwami zamiast nóg. Wtedy przypominała raczej smoka niż zgrabna pół kobietę, pół rybę! W piękną kobietę z rybim ogonem Syrenka zmieniła się dopiero w XVIII wieku, a obecną postać dostałą w czasach waszych prababć i dziadków. Dzisiaj maluje się ja na czerwonym tle, a syrenka trzyma w ręku miecz i tarczę.
Rozejrzyjcie się uważnie, bo Syrenki można spotkać w wielu miejscach Warszawy: na ścianach domów, latarniach, witrażach, wystawach. Syrenkę widniejącą w herbie Warszawy możemy spotkać w wielu miejscach naszego miasta: na ścianach kamienic, latarniach, witrażach, szybach.. Zachęcamy do zabawy „Na tropie Warszawskiej Syrenki”. Czekamy na zdjęcia spotkanych podczas spacerów Syrenek.
Serdecznie dziękujemy tym Rodzicom, których udało nam się zachęcić do wspólnych z dzieckiem spacerów po Warszawie. Wiele rodzin, ruszyło „tropem Warszawskiej Syrenki”(wszystkie zdjęcia można obejrzeć na tablicy, na pierwszym piętrze).
Mamy nadzieję, że proponowane przez nas spacery przyniosły Wam wiele radości, a w naszych przedszkolakach rozbudzą ciekawość poznawczą i chęć poznawania otaczającego nas świata.
Mamy nadzieję, że mimo nie zawsze sprzyjającej spacerom jesiennej aurze, wyruszycie Państwo na kolejny „warszawski spacer”.
Warszawa, jak każde miasto, ma swoich myślicieli, artystów, polityków. Wiele wydarzeń z jej bogatej, często tragicznej, historii utkwiło na zawsze w świadomości mieszkańców stolicy. Dziś to właśnie pomniki przypominają nam o tych ważnych momentach i wielkich osobistościach. Odwiedzenie każdego z warszawskich pomników zajęłoby wiele czasu, jest jednak kilka, na które szczególnie warto zwrócić uwagę.
Warszawa pełna jest pomników, a ich długa lista na pewno nie została jeszcze wyczerpana. Każdy spacer po mieście to kolejne odkrycia pamiątkowych tablic i posągów ku czci zasłużonych.
POMNIKI „ MNIEJ OCZYWISTE”
Większość warszawskich pomników upamiętnia zasłużonych dla Polski ludzi, bohaterskie i tragiczne chwile naszej historii. Ale w naszym mieści możemy spotkać również pomniki i rzeźby „mniej oczywiste” poświęcone naszym zainteresowaniom, pasjom, naszej miłości do otaczającego nas świata takie jak:
· Pomnik szczęśliwego psa
· Pomnik kota niezależnego Cyryla
· Pomnik Dziewczynki ze skakanką
· Pomnik chłopca z piłką
· Pomnik Kapeli praskiej
Wędrując po Warszawie możemy natknąć się na pomniki, rzeźby czy fascynujące budowle, o których do tej pory nie mieliśmy pojęcia. Może i Wam uda się takie wytropić.
Zachęcamy do odkrywania tajemnic naszej Warszawy.
WARSZAWSKIE POMNIKI – PODSUMOWANIE
Wydawało się, że październikowe spacery pod hasłem „Warszawskie pomniki i zabytki” poniosły absolutne fiasko. Okazało się jednak, że dla Kacpra, deszczowa pogoda nie była przeszkodą. Postać na poniższej fotografii to polski filozof i etyk – Tadeusz Kotarbiński, patron sąsiadującego z naszym przedszkolem Gimnazjum nr 82 przy ulicy Czumy.
Grup „Pingwinków” wykorzystując jeden z nielicznych pogodnych dni tej jesieni wybrała się do naszego parku „Górczewska”. Stoi w nim pomnik węgierskiego poety i bohatera narodowego Sandora Petofi.
LISTOPAD – „ŚWIATEŁKO DLA NIEOBECNYCH”
O ile wrzesień podarował nam piękną pogodę, sprzyjającą „warszawskim spacerom”, o tyle deszczowy październik kompletnie nam je uniemożliwił. Może, te ostatnie dni będą dla nas łaskawsze i pozwolą na jakiś króciutki spacer w poszukiwaniu „warszawskich pomników”.
Jeśli nie, trudno – przyjdzie zadowolić się książkami, albumami, pocztówkami.
Mamy nadzieję, że nie zniechęci to naszych przedszkolaków do kolejnych spacerów, a pogoda będzie bardziej nam sprzyjała.
Zachęcamy do zatrzymania w kadrze niepowtarzalnego nastroju polskich cmentarzy w trakcie listopadowych świąt
„ŚWIATEŁKO DLA TYCH, CO ODESZLI” –
TO TEMAT LISTOPADOWEGO FOTO- SPACERU.
„ŚWIATEŁKO DLA TYCH, CO ODESZLI”- PODSUMOWANIE
Tegoroczny Dzień Wszystkich Świętych upłynął pod znakiem deszczu. Tego dnia parasol był niezbędnym atrybutem, każdego z nas. I choć nie było to żadną przeszkodą w rodzinnych spotkaniach przy grobach naszych bliskich, nie zachęcało jednak do refleksyjnych spacerów i wpatrywania się w magiczne płomienie zniczy. Trudno jednak było znaleźć mogiły, na których nie płonęłoby, chociaż jedno światełko. I choć czas zatarł pamięć o tych, którzy w nich spoczywają, to właśnie tego dnia 1 listopada dajemy dowód, że jednak pamiętamy.
Cmentarze tego dnia, na przekór pogodzie mają niepowtarzalny urok, który w kadrze zatrzymała mama Kacpra Kaliszewskiego.
Nasze „Pingwinki” wykorzystując znośną pogodę w Dzień Zaduszny zapaliły „świeczkę” pod pomnikiem węgierskiego poety Sandora Petofi w naszym parku Górczewska.
GRUDZIEŃ – „ŚWIĄTECZNA WARSZAWA”
Przed nami jeden z najpiękniejszych okresów w roku. Wszyscy, nie tylko dzieci, ale również dorośli, z wielką radością oczekujemy na Święta Bożego Narodzenia. I oczywiście nierozerwalnie z nimi kojarzonego Mikołaja. Mimo, że do świąt zostało jeszcze wiele dni, już teraz czuć ich atmosferę. Odświętnie wyglądające wystawy sklepowe, płynące z głośników zimowe piosenki pomalutku wprowadzają nas w ten magiczny nastrój.
W okresie świątecznym Warszawa prezentuje się przepięknie i może pod względem dekoracji konkurować z innymi europejskimi stolicami. Szczególnie zachwycają iluminacje na Krakowskim Przedmieściu i Nowym Świecie. Równie piękny w tym okresie jest Wilanów. Świetlne iluminacje, trójwymiarowe projekcje na fasadzie budynku i niezwykle instalacje, to wszystko czeka na nas po zmroku w Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie.
Niewątpliwie uroku Warszawie dodają nie tylko piękne świąteczne iluminacje, wielkie zachwycające choinki ale również wszelkiego rodzaju przedświąteczne jarmarki, na których znajdziemy dosłownie wszystko. Drewniane budki i wszechobecne iluminacje tworzą klimat, który zachęca do długich spacerów. Gorąco do nich zachęcamy.
„ŚWIĄTECZNA WARSZAWA”-PODSUMOWANIE
Z pewnością, śnieg dodaje uroku Świętom Bożego Narodzenia. Niestety, w tym roku zabrakło go w Warszawie. Mimo wszystko, nasze miasto wyglądało bajecznie i kolorowo. Niektórym z Państwa udało się to uchwycić w kadrze. Serdecznie dziękujemy tym, którzy uwiecznili „Świąteczną Warszawę” na zdjęciach. Stanowią one dodatkowa ozdobę naszego przedszkola.
STYCZEŃ- „ZIMOWA WARSZAWA”
Tak dawno w Warszawie nie mieliśmy prawdziwej zimy z mrozem, zaspami, ośnieżonymi dachami. Zima niczym nie różni się od jesieni czy przedwiośnia. W ostatnich latach śnieg stał się „towarem deficytowym”. Jeśli spadnie wywołuje euforię. Dzieci z radością biegną do okna krzycząc radośnie „pada śnieg”, mając nadzieję, na śnieżne zabawy. Zimy naszego dzieciństwa to lepienie bałwana, szaleństwo na sankach, bitwy na śnieżki. Teraz, żeby dzieciom dać możliwość czerpania radości z „prawdziwej zimy” musimy wybrać się z nimi w góry. I choć wielu dorosłych nie zawsze tęskni za prawdziwą zimą, trzeba przyznać, że nawet największym zmarźluchom dostarcza ona wielu doznań, szczególnie estetycznych. Szarość otaczająca nas od późnej jesieni nie sprzyja radosnym myślom, nie dodaje też uroku Warszawie. Dlatego bez względu na wiek zachwycamy się, gdy biały puch przykryje „brudne” miasta. Ośnieżone dachy, drzewa jak z „krainy Królowej Śniegu”, roześmiane twarze dzieci zjeżdżających na sankach – to wszystko wywołuje uśmiech na naszych twarzach.
Mamy nadzieję, ze w tym roku, choćby na krótko zima podaruje nam trochę tej radości.
Zachęcamy wtedy Państwa do zimowych zabaw i utrwalenia w kadrze widoku „ubranej w śnieg” Warszawy.
„ZIMOWA WARSZAWA”-PODSUMOWANIE
Tegoroczna zima niebywale nas zaskoczyła. Po dwóch bezśnieżnych latach, nieźle sypnęło. Biały puch przykrył to, co szare i smutne i dodał uroku naszemu miastu. Sprzyjał też zimowym zabawom. Przedszkolaki z najstarszych grup wybrały się na kulig do Puszczy Kampinoskiej. Było wspaniale.
Mamy nadzieję, że i Państwu udało się również skorzystać z uroków zimowej aury i spędzić trochę czasu na zimowych szaleństwach z dziećmi. Czekamy na zdjęcia „Zimowej Warszawy”.
Z racji na prognozy pogody, które dają nadzieję na zimową aurę również w lutym – zimowe fotki mogą być dostarczane dopóki trwa zima.
MARZEC- „NA TROPACH WIOSNY”
Zmęczeni zimą i ponurym krajobrazem, z niecierpliwością wyczekujemy pierwszych oznak wiosny. Wyjątkowo ciepła końcówka lutego sprawiła, że przyroda wcześniej niż zwykle rozpoczęła przygotowania do tej wyczekiwanej przez nas pory roku. Ale zanim wiosna na dobre zagości w Warszawie, już teraz możemy cieszyć się przedwiośniem. To wyjątkowy okres. Dni stają się coraz dłuższe, słoneczne promienie coraz cieplejsze. Z ciepłych krajów przylatują pierwsze ptaki – bociany, słowiki, skowronki. Ich ożywienia nie można nie zauważyć.
Zaczyna pylić leszczyna, na światło dzienne wyglądają kotki wierzbowe, a na drzewach pojawiają się pierwsze pąki. W ogródkach z zimowego snu budzą się przebiśniegi, krokusy, pierwiosnki. Swoją barwą i zapachem zwabiają nieliczne, ale z jaką radością witane przez dzieci pierwsze owady. Pojedyncze jeszcze biedronki i pszczoły odwiedzające kwiatowe rabatki niezmiennie wywołują zdziwienie i zachwyt małych obserwatorów przyrody.
Wkrótce na warszawskich klombach i skwerach zakwitnie setki tysięcy pierwszych wiosennych kwiatów- krokusów. Wkrótce po nich oko będą cieszyły łany żonkili i tulipanów, których cebulki posadzono jesienią. Nasze miasto stanie się barwne, piękne i wesołe,
Zachęcamy do spacerów i obserwacji budzącej się z zimowego snu Warszawy.
Kto znalazł już pierwsze oznaki wiosny, może się podzielić tą obserwacją z nami. Czekamy na zdjęcia pokazujące budzącą się do życia warszawską przyrodę.
„NA TROPACH WIOSNY”- PODSUMOWANIE
Piękny marzec i początek kwietnia dawał nadzieję, na piękną wiosnę. Pierwsze promienie słońca obudziły przyrodę z zimowego snu. Wysoka temperatura sprawiła, że dookoła zrobiło się zielono. Zakwitły przebiśniegi, krokusy, sasanki. Pierwsze owady przyciągały kwitnące leszczyny i wierzby. Nasi najwytrwalsi „warszawscy fotoreporterzy” jak zwykle nie zawiedli i wytropili warszawska wiosnę.
SERDECZNIE DZIĘKUJEMY!!!
MAJ – „ZIELONE AZYLE WARSZAWY”
Mamy nadzieję, że wiosna zawitała na dobre w naszym mieście. Wkrótce jeden z najpiękniejszych miesięcy w roku. Maj, jak żaden inny miesiąc dostarcza nam wrażeń nie tylko wzrokowych, ale i węchowych. Kwiaty i soczysta zieleń wywołuje poczucie radości i sprzyja odpoczynkowi. W wolne od pracy dni staramy się być jak najbliżej natury, która zaprasza nas do przyrodniczych spotkań. W Warszawie nie brakuje miejsc, w których możemy odetchnąć od miejskiego gwaru. Park Górczewska, Lasek na Bemowie, czy Puszcza Kampinoska są na wyciągniecie ręki. Trochę dalej czekają na nas piękne Łazienki Królewskie, ogrody Wilanowa, czy też Ogród botaniczny w Powsinie. Tym, którzy lubią widok Warszawy z góry, polecamy wyprawę do ogrodu na dachu biblioteki uniwersyteckiej. To jeden z największych tego typu ogrodów w Europie. Na miłośników zwierząt czekają mieszkańcy warszawskiego ZOO.
Gorąco zachęcamy do rodzinnych wiosennych spacerów.
Czekamy na fotorelacje z tych przyrodniczych wypraw
CZERWIEC- „ULUBIONE MIEJSCA WARSZAWIAKÓW”
Każdy z nas ma takie swoje, ulubione miejsce w Warszawie, które odwiedza częściej niż pozostałe. Dla jednych z nas jest to Warszawska Starówka, dla drugich warszawskie parki, innych zaś zachwycają wiślane bulwary czy też warszawskie fontanny. Ale są też tacy, których zachwyca zielone Bemowo. Jeśli macie Państwo takie ulubione miejsca w naszym mieście, chętnie je obejrzymy.
To już ostatni nasz warszawski foto- spacer. Będzie on równocześnie swoistym rankingiem „najpiękniejszych miejsc i obiektów” Warszawy.
Wierzymy, że ostatni z naszych foto- spacerów zachęci Państwa o warszawskich wędrówek.