HERB WARSZAWY
Herbem Warszawy jest Syrenka. Warszawska Syrenka to symbol i opiekunka Warszawy.W całym mieście możemy spotkać ponad sto jej wizerunków. Najważniejsze z nich to pomniki: na rynku Starego Miasta, otoczony fontanną, tuż nad Wisłą (przy Moście Świętokrzyskim) oraz przy ulicy Karowej na wiadukcie Markiewicza.
Przedstawia w czerwonym polu postać kobiety z rybim ogonem, z wzniesioną szablą (bułatem) w ręce prawej i tarczą okrągłą w ręce lewej. Barwy ciała naturalne, włosy, szabla i tarcza złote. Nad tarczą herbową znajduje się złota korona królewska. Korona symbolizuje również zwycięstwo.
Obecny herb Warszawy został przyjęty w wyniku konkursu przeprowadzonego w 1938 roku. Autorem zwycięskiego projektu był artysta grafik Feliks Szczęsny Kwarta.W czasch PRL herb pozbawiony był korony, a Syrena była miała rozpuszczone włosy. Koronę przywrócono Syrence 15 sierpnia 1990 roku.
HERB WIELKI
Zarządzeniem naczelnego wodza gen. dyw. Władysława Sikorskiego z dnia 9 listopada 1939 do herbu miasta dodano Order Wojenny Virtuti Militari na wstążce orderowej z liśćmi laurowymi ze wstęgą i z łacińską dewizą Semper invicta (Zawszeniezwyciężona). Herb Wielki może być używany wyłącznie przez organy m.st. Warszawy. Herbu Wielkiego używa się w celu podkreślenia szczególnie wzniosłych uroczystości, świąt lub innych wydarzeń nawiązujących do bohaterstwa i męstwa ludności stołecznego miasta Warszawy, np. 1 sierpnia – w Dniu Pamięci Warszawy
FLAGA WARSZAWY
Flaga Warszawy składa się z dwóch równej długości i szerokości, ułożonych poziomo pasów. Górny posiada kolor żółty, a dolny kolor czerwony. Podobnie jak herb Warszawy, została ona oficjalnie zatwierdzona przez władze miasta w 1938 roku. W barwy miasta pomalowane są m.in. tramwaje i autobusy eksploatowane na liniach ZTM.
Na warszawskich autobusach i tramwajach możemy zobaczyć flagę Warszawy w towarzystwie flagi państwowej z okazji świąt:
Flagi przepasane kirem muszą się też pojawić w dniach żałoby narodowej ogłoszonej przez prezydenta Polski. Prezydent zastrzegła sobie prawo zdecydowania o ogłoszeniu dodatkowego dnia z flagami w komunikacji.
HEJNAŁ WARSZAWSKI
Z wieży zegarowej Zamku Królewskiego codziennie o godz. 11.15 rozbrzmiewa hejnał. Melodię opartą na motywach „Warszawianki” i „Marszu Mokotowa” gra trębacz. Jej kompozytorem jest prof. Zbigniew Bagiński z Akademii Muzycznej a pomysłodawcą powstania hejnału Henryk Łagodzki, były żołnierz AK i powstaniec warszawski
Godzina, o której jest wykonywany została wybrana celowo. To właśnie o 11.15 zatrzymał się zamkowy zegar podczas bombardowania Warszawy 17 września 1939 roku. Hejnał odgrywany jest na trzy strony świata, oprócz wschodu. Powód jest prozaiczny. Wieża zegarowa Zamku Królewskiego ma tylko trzy okna. Także w zamierzeniu kompozytora utworu sposób odgrywania hejnału ma symbolizować trzy podstawowe wartości patriotyczne: „Bóg, Honor, Ojczyzna”. O możliwość grania hejnału w Warszawie zabiegało od lat środowisko powstańców warszawskich ze zgrupowania Chrobry II. Ratusz, decyzją Prezydent Hanny Gronkiewicz-Waltz na to, aby hejnał mógł być grany codziennie przez trębacza, przeznaczył 36 tys. zł. Do tej pory muzyka była odtwarzana z taśmy.
LOGO WARSZAWY
Logo warszawy Od niedawna Warszawa ma również swoje logo – „Zakochaj się w Warszawie”. Można je zobaczyć w wielu miejscach naszego miasta, m. in. w środkach komunikacji miejskiej.
Przedszkole Nr 417 w Warszawie rozpoczęło działalność 18 kwietnia 2011r. Organem prowadzącym placówkę jest miasto stołeczne Warszawa – Dzielnica Warszawa Bemowo, nadzór pedagogiczny sprawuje Mazowiecki Kurator Oświaty.
ul. Muszlowa 17
01-357 Warszawa
tel.: +48 22 664 60 06
e-mail:
p417@eduwarszawa.pl